<< Click to Display Table of Contents >> Navigation: Panelek > Mező tulajdonságok |
Ez a panel lehetőséget ad az adatmező szerkesztésére és a tulajdonságai beállításra.
Egy tulajdonság lehet átállítható, vagy csak megtekinthető. A változások mentéséhez a jobb felső OK gomb megnyomása szükséges!
Egy adatmező a következő tulajdonságokkal rendelkezik:
Név: az adatmező elsődleges neve. Használjunk rövid nevet (maximum 11 karakter), számokat és ékezet nélküli betűket az egyes formátumok (pl: DBF, ami a SHP-hez tartozik) technikai korlátai miatt.
Álnév: az adatmező részletes neve. Ez a formátum-független neve az adatmezőnek, amely bármilyen karaktert tartalmazhat méretkorlátozás nélkül.
Alapérték: ez a tulajdonság határozza meg az újonnan létrehozott adatrekord kezdeti értékét. Az Értékek fejezetben felsorolt alapértékek érhetők el. Kifejezések is megadhatók alapértékként. Az alapértelmezés lehet a konkrét rekord keletkezésével kapcsolatos érték, pl a létrehozás ideje, vagy a létrehozó felhasználó, de lehet a létrehozáskori PDOP érték is, vagy a létrehozott geometria területe, esetleg egyéb jellemzője.
Az Újraszámít gomb újra lefuttatja az alapértékek feltöltését.
Számított érték: ez a tulajdonság határozza meg a módosított adat számított értékét. Ez az érték minden módosításkor újraszámolásra kerül, akár a geometriát, akár a kapcsolt leíró adatot módosítjuk. Az Értékek fejezetben felsorolt lehetőségek érhetők el, vagy kifejezések is megadhatók számított értékként. Az számított érték lehet a rekord módosításával kapcsolatos érték, pl a módosítás ideje, vagy a módosító felhasználó, de lehet a módosításkori PDOP érték is, vagy a módosított geometria módosítás utáni területe, esetleg egyéb jellemzője. A számított mezőkkel egymásra is hivatkozhatunk. A szoftver segít megelőzni a körkörös hivatkozást. A számított mezők egymásra hivatkozásakor egyik mező módosítása a többi változását is magával vonja automatikusan. Példa: a [Faátmérő] mező számított értéke az [Átmérő]/Pi() képlettel számítódik, és az [Átmérő] mező pedig a [Faátmérő]*Pi() módon, akkor bármelyik mező kitöltésekor a másik is kap új számított értéket.
Az Újraszámít gomb újra lefuttatja a Számított értékek feltöltését.
Típus: a mező adattípusa. Értékei: logikai (igaz/hamis), egész szám, valós szám, szöveg, dátum, időpont, dokumentum. Az alapérték és számított értéknél megadott beállítás adott adattípust igényel, így ezek beállítása estén az adattípus állítása automatikus.
Szélesség: az adatmezőben tárolható érték maximális karakter szélessége. Egész érték esetén 5, valós érték esetén 10, szöveges érték esetén nevek tárolásához 30, megjegyzések tárolásához legalább 100 karakter szükséges.
Tizedes: valós érték esetén a tizedes számok darabszáma.
Kódolt: egy jelölő, mely mutatja, hogy az adott adatmező kódszótárból dolgozik-e.
Kódlista: adatmező előre definiált és felvehető értékei. Az elemeket pontosvesszővel válasszuk el (példa: tölgy; bükk; akác). Az értékek előtt opcionálisan megadhatjuk a kódot is (például: 10=tölgy; 20=bükk; 50=akác). Az értékeket lehet csoportosítani [csoport] címkével (példa: [Fafaj] tölgy; bükk; akác). A program meg tudja nyitni a Projekt könyvtárban tárolt egyedi kódszótár fájlt is. Javasoljuk, hogy a program használata során egyedi kódszótár file-t használjuk, különösen akkor, ha több (akár százas nagyságrendű) kód-megnevezés értékpárra lesz szükség. (Az alapértelmezett, globális kódszótár a General.cdt.)
Többes kiválasztás: bekapcsolt állapotban több érték is kiválasztható a kódlistából és felsorolva bekerül a mezőbe. Több érték csak szöveges típusú és megfelelően hosszú (minimum 100) szélességű adatmezőben tárolható el!
Csak olvasható: a mező adattartalma nem módosítható..
Kötelező: a mező értéke nem lehet üres. A felhasználónak szükséges érvényes adattal megtölteni. Hiányzó adat esetén nem menthető a rekord, és megjelenik a mezőnév mellett a (!)
Kereshető: a keresés funkció ebben a mezőben nem keres, ha ez a jelölő kikapcsolt.
Rejtett: a mező nem jelenik meg a rekord panelen, ha ez a jelölő bekapcsolt.
Ellenőrzés: a mező adattartalma bevitelkor ellenőriztethető. Ha az itt megadott ellenőrző kifejezés hamis, egy piros felkiáltójelet mutat a szoftver az adatbeviteli vezérlő elemen. (Nem megfelelő adattal nem menthető el rekord, kivétel figyelmeztetés esetén.) Néhány példa és magyarázat a funkcióhoz:
•[mezőnév] < 100 : ha a [mezőnév] értéke 100 alatt van, az érték megfelelő - ellenkező esetben hibás - megjelenik a (!)
•[mezőnév] > 10 and [mezőnév] < 100 : ha a [mezőnév] értéke 10 felett és 100 alatt van, az érték rendben van - ellenkező esetben hibás - megjelenik a (!)
•if( [mezőnév] < 100, 1, "#WFigyelmeztetés") : az if függvénnyel és a #W jellel FIGYELMEZTETŐ üzenet jeleníthető meg a rekord panelen:
ha a [mezőnév] értéke 100 alatt van, az érték megfelelő - ellenkező esetben hibás, és megjelenik a "Figyelmezetetés" üzenet, narancssárga jellel: (!) (menthető)
•if( [mezőnév] < 100, 1, "#EHibaüzenet") : az if függvénnyel #E nélkül hibaüzenet jeleníthető meg a rekord panelen, a mezőnév mellett:
ha a [mezőnév] értéke 100 alatt van, az érték megfelelő, - ellenkező esetben hibás, és megjelenik a "Hibaüzenet" szócska ill. a (!)
Adatmező ikon: kiválasztató rekord nézetben az adatmező neve elé kirajzolt ikon.
Csoport név: megadható, hogy az adatmező milyen csoportba tartozik. A megadott névvel egy új csoport indul és minden következő adatmező ebbe a csoportba fog tartozni. Rekord megjelenítésnél a csoportok a mezők fölött fülként jönnek létre.
Csoport ikon: csoporthoz kiválasztható ikon, amely a rekord panelen meg fog jelenni.